«Нафтогаз» відріже газ?

2016-03-29 10:35:03

Всім тепло-комунальним підприємствам в ультимативній формі «Нафтогаз» вже розіслав попередження, що 1 квітня будуть розірвані угоди на постачання газу, якщо вони не погасять борги за вже спожитий газ. Але зробити це в такий короткий термін практично неможливо, адже над комунальниками Дамокловим мечем висить борг за газ на 20 мільярдів гривень, і ніхто у владі не знає, що з цим робити.

Шокова терапія в тепло-комунальній енергетиці, коли з настанням останнього опалювального сезону підняли вартість енергоносіїв майже в 6 разів, катастрофічно знецінивши доходи українців, принесла цілком прогнозовані результати. На початок 2016 року заборгованість населення за житлово-комунальні послуги сягнула майже 11 мільярдів гривень, - повідомили Главкому в Мінрегіонрозвитку.

І хоча в міністерстві стверджують, що протягом опалювального сезону 2015-го року рівень розрахунків населення зріс на 3,2% - до 95,4% (в 2014 – 92,2%), керівники підприємств тепло-комунальної енергетики (ТКЕ) навпаки почали бити на сполох, заявивши, що 50% споживачів взагалі перестали платити, а відтак, ростуть борги за спожитий газ, а монопольний постачальник газу ще й накручує на ці борги непосильні пені та штрафи.

Хто з них більше правий, не так уже й важливо, а от як відвернути настання колапсу в комунальному секторі – цим питанням уряд мав би терміново зайнятися, адже наступний опалювальний сезон для українців може взагалі не настати. Про це вже попередили в асоціації «Укртеплокомуненерго», адже в багатьох комунальних підприємствах люди по 2-3 місяці не отримують зарплати.

«Як люди, працюючи в 20-ти градусний мороз, ремонтуючи витікання в каналі, заповненому фекаліями, не отримують зарплату? Чи можна так працювати?», - цілком справедливо запитує один із керівників комунального підприємства.

Не маючи коштів на своєчасну виплату зарплати, комунальники не змогли повністю розрахуватися за газ – на початок 2016 року борг сягнув 17-ти мільярдів гривень, а на середину березня сума вже перевалила за 20 млрд, - повідомляє сайт НАК «Нафтогаз України». Проте в дійсності, на думку експертів, суто борги за газ становлять лише половину з цієї суми, а решта – це пені і штрафи, якими газовий монополіст обклав ТКЕ.

Комунальники обурені, адже, на їхню думку, «Нафтогаз» добре розуміє, що не лише населення стало винуватцем нарощування боргів, але й держава затримує перерахування субвенцій комунальним підприємствам на виплату субсидій населенню. А ще – держава не вчасно погашає різницю в тарифах, встановлених для населення та економічно обґрунтованим рівнем .

Із загальної суми газового боргу в 20 млрд грн, «більше 3,5 млрд грн - це штрафи і пені, накладені «Нафтогазом». Невідшкодована різниця у тарифах – на кінець 2015 року більше 1 мільярда. Борги бюджетних установ та організацій, які не сплатили вчасно за теплову енергію, - це ще близько 2 мільярдів. Чиста заборгованість за газ, якщо є половина (з суми 20 млрд грн – Главком), то це добре», – стверджує віце-президент асоціації «Укртеплокомуненерго», колишній член НКРЕ Сергій Дунайло.

Комунальники в штики сприймають агресивну політику газового кредитора по відношенню до себе. Стосунки з «Нафтогазом» увійшли в клінч, адже всупереч здоровому глузду, газовий монополіст накручує пені та штрафи, обсяги яких часто перевищують річний обсяг інвестиційних програм цих підприємств. Де брати кошти на виплату штрафів, адже в тарифі на комунальні послуги для населення кошти на це не передбачено.

Дивує, що державний Регулятор в особі НКРЕКП ніяк не реагує на патову ситуацію у стосунках між комунальниками та «Нафтогазом», тому закрадається підозра: можливо, підприємства ТКЕ штучно готують до банкрутства? Добре відомо, що газовики давним-давно поклали око на цей ласий шматок - ТКЕ, на рахунках якого щороку акумулюються сотні мільярдів гривень народних грошей.

А що стосується підготовки вкрай зношених теплових мереж до наступного опалювального сезону, який за таких умов може й не розпочатися, так схоже, що владу, яка повністю поринула у вирішення політичної кризи, це поки що обходить. Тому комунальники намагаються самотужки вийти з цього піке, сподіваючись на підтримку парламенту. Державний Регулятор відмахується від комунальників?

«Для комунальних підприємств зажди головним є споживач. А «Нафтогазу» плювати, чи буде споживач з гарячою водою, чи ні – він дає команду відключати від газу, не розбираючись в причинах виникнення заборгованості. «Нафтогаз» виставляє шалені штрафні санкції та упереджені вимоги, змушуючи нас підписувати кабальні додаткові угоди (до чинного договору - Главком) всупереч здоровому економічному глузду», - заявив заступник генерального директора «Полтаватеплоенерго» Олександр Олексенко.

До речі, на відміну від більшості підприємств ТКЕ, компанія «Полтаватеплоенерго» є зразковим платником за спожитий газ, - стверджує директор департаменту з енергоефективності та енергозбереження НАК «Нафтогаз України» Юрій Войтович.

Але це не стало на заваді газовому монополісту, який днями виставив підприємству позов на борг за 2014 рік на суму 14 млн грн. «Цей борг давно погашений, але «Нафтогаз» нарахував нам штрафних санкцій на 42 млн грн, і намагатиметься з нас вирахувати цю суму. Тепер під загрозою наша інвестиційна програма-2016 загальною вартістю 19 млн грн», - каже Олександр Олексенко.

Абсурдність ситуації – очевидна. З якою метою газовий монополіст так завзято заганяє в борги найуспішніше підприємство? Намагаючись отримати хоч якусь допомогу з боку державного Регулятора (НКРЕКП - Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг), комунальники чують у відповідь: «Це ваші проблеми», або ж «Це плач Ярославни», - скаржаться комунальники.

Таку позицію НКРЕКП можна було б зрозуміти, якби за газ заборгувало одне чи два підприємства ТКЕ (загалом в Україні 225 ліцензіатів). Але коли проблема набула грандіозних масштабів - газові борги наростили 99,9% суб’єктів, тоді владі варто замислитися, чому це відбувається та як вирішити цю проблему на загально національному рівні.

Наприклад, споживачі «Полтаватеплоенерго» заборгували за теплі послуги 90 млн грн, а компанія заборгувала за газ значно меншу суму – 63 млн грн. Хоча в інших підприємств ТКЕ газові борги перед «Нафтогазом» в рази вищі, ніж у полтавчан.

Наприклад борг «Маріупольтепломережі» за газ – 810 млн грн. «З цієї суми 149 млн – це пені та штрафи, які дуже динамічно ростуть. Кожен договір – це окреме рішення суду, окрема тяганина. А споживачі заборгували підприємству за послуги 219 млн грн, з яких 175 млн – це борг населення», - повідомив директор департаменту розвитку житлово-комунальної інфраструктури Маріупольської міської ради Ігор Коваль.

Суми боргів не балансуються, тому важко зрозуміти, як комунальники будуть вирулювати з цієї боргової пастки, адже накручені борги не можна закласти в тариф. Хіба що влада погодиться списати старі борги, що, власне, й пропонує зробити міжгалузева асоціація «Укртеплокомуненерго», створена з метою захисту підприємств ТКЕ. Історія штрафів на субсидії?

Схрестивши списи з «Нафтогазом», комунальники обурені занадто не рівними умовами двобою, адже їм заборонено законодавством нараховувати пеню на борги населення, тоді як газовикам це дозволено робити по відношенню до ТКЕ. Крім того, жоден суд не приймає позови на борги бюджетних організацій.

Водночас «Нафтогаз» вільно нараховує пені та штрафи на борги комунальних підприємств. Днями всі боржники ТКЕ отримали листи-попередження від газового монополіста про те, що найближчим часом до вже існуючих штрафних санкцій на суму 3,5 млрд грн компанія додатково нарахує ще 10-12 млрд грн. В разі, якщо це станеться, колапс у комунальному секторі - забезпечений.

Чи розуміє наслідки своїх дій ініціатор штрафів? З таким запитанням Главком звернувся до голови «Нафтогазу» Андрія Коболєва:

«Стандартний типовий договір передбачає нарахування штрафних санкцій за несвоєчасні розрахунки. Тому це не питання вибору чи не вибору «Нафтогазу». Це питання правил роботи ринку. Всі працюють за стандартними правилами. Якщо хтось з кимось невчасно розраховується, нараховується пеня. Все відбувається автоматично, це не рішення когось з менеджерів «Нафтогазу». Це автоматично система нараховує, а скасувати це можна лише шляхом законодавчих змін», - заявив Андрій Коболєв.

Він закликав керівників підприємств ТКЕ «подивитися не на наслідки проблеми, а на її природу. А природа проблеми – це не ефективна робота певних нормативних актів. І тому цей класичний трюк: прийти в «Нафтогаз», бо в нас є проблема і вирішувати її ми не хочемо, не можемо, але ви, будь-ласка, за нас заплатіть гроші (за придбаний газ – Главком). Ні, так працювати не будемо. І так не працюють в жодній країні світу», - обурено закликав Андрій Коболєв.

Дійсно, якщо пригадати історію появи так званої «типової угоди», згаданої Андрієм Коболєвим, то стане цілком зрозумілим його обурення з приводу бездіяльності комунальників у вирішенні проблеми «не ефективної роботи певних нормативних актів», тобто, потрібно скасувати дію цих документів.

Діючий нині «типовий договір» «Нафтогазу» залишили газові «папєрєднікі», мрією яких було поглинути комунальні підприємства. Хоча й до них також стосунки між "Нафтогазом" та комунальними підприємствами, які багато років поспіль отримують субвенції з державного бюджету на покриття різниці в тарифах, регулював типовий договір, затверджений Кабінетом Міністрів.

Однак за допомогою хитрих махінацій спільно з урядовцями 4 роки тому "Нафтогаз" ініціював зміни в типовий договір, обклавши комунальників санкціями. Було б логічним з приходом нової влади все повернути «на круги своя», і це питання піднімалося в уряді восени 2014 року, коли першим віце-прем’єром ще був Володимир Гройсман. Але «віз і нині там».

В завуальованій формі Андрій Коболєв фактично підказав, що повинні зробити комунальники, щоб уникнути рабства від компанії, якою він керує. Але комунальники йдуть своїм шляхом. Боргову вакханалію вони намагаються частково вирішити за рахунок списання існуючої заборгованості з боку держави – відповідний законопроект №2706, за даними Сергія Дунайла, вже подано до Верховної Ради.

«Ми пропонуємо варіанти, де буде замкнуто борговий ланцюг з урахуванням міжнародних кредитів, які брали підприємства на закупівлю газу. Але мова йде лише про державні борги», - повідомив Сергій Дунайло.

В такий спосіб комунальники, можливо, й вирішать проблему боргів держави перед ними, але це не покладе край пеням і штрафам у майбутньому. Корінь зла – у чинному «типовому договорі» «Нафтогазу» з підприємствами ТКЕ, ініціатором змін до якого мав би стати Мінрегіонбуд.

Але там замовчують катастрофічні обсяги проблеми боргів у комунальному секторі – на сайті цього міністерства практично жодного слова про це, приховуючи високу вірогідність настання колапсу у цій стратегічно важливій галузі вже наступного опалювального сезону.Источник: Главком
Поделиться: Facebook share Twitter share Google share