Одеські комунальники руйнують козацьке кладовище

2016-03-25 15:16:03

Комунальники сільської ради Нерубайського поблизу від Одеси варварськи знищують старовинні козацькі могили - на їх місці з'являються нові поховання, а унікальні кам'яні хрести XVIII-XIX століть кинуті до будівельного сміття. Про це повідомляє "Південний кур'єр".

Кладовище в Нерубайському - одне з тих небагатьох місць, яке нагадує про ранню історію Одеси та її околиць. Тут збереглося до недавнього часу безліч старовинних поховань, частина з яких - другої половини XVIII століття, ще до дати офіційного заснування Одеси в 1794 році. Адже село засноване козаками, що бігли після ліквідації Запорізької Січі в 1775 році на підконтрольні тоді Османської імперії землі Північного Причорномор'я і влаштувалися в декількох зручних місцях поблизу майбутньої Одеси.

Унікальність кладовища в Нерубайському - в тому, що жоден козацький хрест не повторюється, все мають якісь свої оригінальні риси. До речі, рядовий козак не міг дозволити собі кам'яний надмогильний хрест - це було дороге задоволення, двадцять тодішніх рублів і більше. Це - річний дохід курінного отамана Чорноморського козачого війська на початку XIX століття. Серед могил зустрічаються хрести грецькі, мальтійські, трилистні, шести і восьмиконечні, круглі, променеві і навіть з півмісяцем в основі.

В'ячеслав Кушнір, декан історичного факультету Одеського університету, зазначає, що така кількість хрестів говорить не тільки про заможність козаків, а й про те, що ці люди прийшли сюди з різних регіонів, і що вони мали в своєму розпорядженні досвідчених майстрів і ідеальний матеріал - вапняк .

Зараз на території кладовища в Нерубайському панує варварство. Старовинні могили занедбані, навколо двохсотлітніх хрестів - спустошення і смітник. Але це ще не найстрашніше. Обмеженість території призводить до того, що адміністрація кладовища, підконтрольна багаторічному сільському голові Василю Юрковському, знищує старі козацькі могили і продає їх як ділянки для свіжих поховань.

А більше десятка старих кам'яних хрестів, кожному з яких - понад 150 років, просто звалені в купу будівельного сміття поруч з абсолютно "свіжої" могилою.

Нагадаємо, що козацькі кладовища лише в останні десять-п'ятнадцять років почали вносити в списки об'єктів культурної та історичної спадщини - але як нововиявлені археологічні пам'ятки. На жаль, обласне управління охорони культурної спадщини змогло внести в список об'єктів, що охороняються лише малу частину козацьких могил - адже кожен такий хрест це окремий пам'ятник нашій історії.Источник: Gazeta.ua
Поделиться: Facebook share Twitter share Google share