"У квартирі є броньована кімната на випадок авіанальотів. Із запасом їжі та води"

2016-03-29 02:05:22

1998-го вийшла заміж за однокурсника. Він єврей. За рік після весілля вирішили переїхати з Полтави в Ізраїль. Трьома місяцями раніше туди емігрували його мати і брат. Тоді в Україні важко жилося. Я працювала в управлінні соцзахисту, ­рахувала пенсії на комп'ютері. Отримувала 80 гривень, каже 40-річна Ірина Фаткуліна. 17 років живе в ізраїльському місті Хадера.

 У Полтаві діяла волонтерська організація, що допомагала виїжджати. Ми оформили документи й поїхали в Одесу. Звідти кораблем в Ізраїль. Узяли найнеобхідніше кілька каструль, сковорідку, пару тарілок і постільну білизну. Меблі, техніку роздали родичам і друзям, розповідає. Кораблем пливли три дні. У гаманці мали 20 доларів. Більшість витратили дорогою на морозиво й каву. На землю ступили із трьома баксами. Два з них досі зберігаю.

Перший рік Ірина з чоловіком жили в гуртожитку при еміграційному центрі в Хадері.

 Грошей бракувало. Чоловік учився на фізика. Я влаштувалася на завод збирала пластмасові деталі для лійок, каже Ірина. Працювала по-чорному. Платили дуже мало. Протрималася два місяці. Потім перейшла на інший завод паяти мікросхеми. Розуміла, щоб гарно заробляти, маю вчитися. Найбільше цінувалися програмісти, лікарі, держслужбовці, військові. Тому спочатку пішла на курси веб-розробників при еміграційному центрі. Згодом закінчила ще одні з перевірки банківських програм. Заплатила 13 тисяч шекелів (близько 90 тис. грн. ГПУ). За цією спеціальністю знайшла роботу в Тель-­Авіві. Працюю там досі, розробляю банківські проекти.

Мінімальна зарплата в Ізраїлі становить 4,5 тис. шекелів на місяць 31 тис. грн.

 До Тель-Авіва близько 50 кілометрів. Щоб дістатися на роботу, встаю о четвертій ранку. Їду машиною, потім потягом. Додому повертаюся вночі. Тримає лише добра зарплатня. Отримую 10 тисяч шекелів 69 тисяч на гривні. Чоловік працює на цій же фірмі системним адміністратором. Має вдвічі більше.

Фаткуліни виховують 14-річну Ніколь і Йонатана, 7 років. Діти мають українське грома­дянство.

 Рівень життя в Ізраїлі вищий, ніж в Україні. Якщо маєш стабільну роботу середньої ланки, за 510 років можеш заробити на хороше житло, говорить Ірина Фаткуліна. Перший час із родиною орендували помешкання. За 10 років купили 4-кімнатну квартиру за мільйон шекелів (7 млн грн. ГПУ). Майже кожна квартира в Ізраїлі має окрему броньовану кімнату на випадок авіанальотів (арабо-ізраїльський конфлікт триває з 1948 року. ГПУ). Із запасом їжі та води. Вона закривається важкими дверима. Родина матиме шанс вижити.

До 30 років багато подорожують

 Корінні ізраїльтяни отримують вищу освіту ближче до 30 років. Доти насолоджуються життям. Багато подорожу­ють. У такому ж віці починають одружуватися, розповідає Ірина Фаткуліна. Серед іудеїв є окрема каста правовірні. Моляться і вчать Тору. В армії не служать і не працюють. Живуть на допомогу від держави. Правовірні чоловіки одружуються 18-річними. Про шлюб домовляються батьки. Чоловіки носять кіпу (традиційний єврейський чоловічий головний убір. ГПУ), на скронях відпускають пейси. До цього привчають і маленьких дітей. Жінки покривають голову чорною хусткою.Источник: Gazeta.ua
Поделиться: Facebook share Twitter share Google share